Lasteaiaga kohanemine

Lasteaeda tulek on suur muudatus lapse elus: tuleb eemal olla harjunud keskkonnast ja lähedastest inimestest. Nende asemel tuleb kohaneda paljude uute inimestega (lasteaiaõpetajad, teised lapsed), kodust erinevate ruumidega, teise päevarütmi ning tegevustega. Lapsel on raske, sest puuduvad varasemad kogemused ja teadlik suhtumine asjasse. Kuigi kohanemisprotsessis on kesksel kohal laps ise, mõjutavad tema kiiret kohanemist lastesõimes tema eelnev ettevalmistus ning kodu ja lasteaia koostöö.

Lasteaiaga harjumiseks on vaja võtta aega, samas on iga laps erinev, seega mõni laps harjub väga kiiresti ilma lapsevanemateta olema, mõnel läheb kauem. Kohanemisel püüdke lapsega alustada päeva rahulikult ja kiirustamata, nii algab kõigi jaoks hommik positiivselt.

Arvestage võimalusega, et laps võib Teid alguses vajada enda kõrval enam, seetõttu soovitame esimestel päevadel lapsevanemal koos lapsega lasteaeda tulla ja kohapeal aega veeta ning lahkuda enne lõunauinakut.

Järgmiseks võiks lapse üksi lasteaeda jätta umbes tunniks. Oluline on, et pereliikme lahkumine oleks võimalikult kiire ja konkreetne. Lahkumisel võiks lapsevanem olla järeletuleku osas võimalikult täpne (nt tulen peale lõunasööki, peale magamist). Vältida võiks ütlust „ma lähen ära“, pigem kasutada „ma käin tööl ja siis tulen sulle järgi“.

Laps peab teadma, et lapsevanem läheb ära ning kindlasti ei tohiks Te lapse jaoks ära kaduda (eemale hiilida) kui laps on mänguhoos. See tekitab lapses usaldamatust ning edaspidi ei lase ta lapsevanemat enda juurest eemale hirmust taas kogeda olukorda, et lapsevanem on ootamatult kadunud.

Loomulik on, et kohanemise perioodil võib laps lasteaeda jäädes nutma puhkeda. Sellisel juhul võtab lapse üle rühma meeskonnaliige, kes lohutab teda ja pakub talle alternatiivset mängulist tegevust ning mure kaob üldjuhul kiiresti. Antud hetkedel toetab last lapsevanema positiivne meelestatus ning rahulik ja kindlameelne olek.

Võimalusel jätke laps lasteaias magama alles siis, kui ta on päeva esimese poolega täiesti kohanenud ning laps on olnud hommikupoolikul mängu ajal rõõmus ja rahulik. Peale lõunaund (kella 15.00 paiku) soovitame lapsevanemal lapsele järgi tulla. Kui kohanemine läheb ladusalt võib lapsele tulla järgi õhtul.

Soovi korral võib põhjalikumalt tutvuda :

Kuidas valmistada last ette lasteaiaks

 

Mida kaasa võtta?

Laps vajab lasteaias:

  • Ilmale sobivad õueriideid ja jalanõusid, mis võivad määrduda ja märjaks saada. Lisaks tagavarariideid.
  • Vahetusjalanõusid, mille jalga panekuga ning jalast äravõtmisega laps saab ise hakkama. Samuti on vajalikud tubased varuriided ja mähkmelastel püksmähkmete varu. Riietus olgu mugav riietamiseks ja lapsele paras. Et last oleks hea aidata ja ka lapsel oleks mugav toimetada palume riietusest välja jätta bodid.
  • Aiarühmades vajalikud võimlemisriideid (T-särk, lühikesed püksid; toas võimleme paljajalu).

NB! Selleks, et sõimerühma lastel ei läheks riided sassi, palume kirjutada riideesemetele nimed sisse.

  • Iga laps omab isiklikku riidekappi. Riidekapi ja riiete puhtuse ning korrasoleku eest kannab hoolt lapsevanem koos lapsega. Samuti palume korrastada lapse magamis- ja  võimlemisriided iga nädala lõpus.
  • Hügieenitarvetest palume lasteaeda kaasa tuua kamm, vajadusel juukseklambrid või patsikummid. Palume lasteaeda tuua ka karbi pabertaskurätikuid mis on rühmas vajadusel kättesaadaval kohal või lapse kapis. 
  • Mida iseseisvam on laps, seda kergem on tal lasteaiaga kohaneda, sest lasteaias tuleb harjuda ja õppida  iseseisvalt potil käimise, söömise, riietumise, kätepesuga, nina nuuskamisega. Kuid pole vaja peljata, kui teie laps milleski abi vajab või kui mõni igapäevane toiming veel päris hästi välja ei tule. Selleks ongi lasteaed, kus laps hakkab teisi lapsi matkima ning õpetajad, et last toetada.
Scroll to Top